შფოთვა ემოციაა, რომელსაც ხშირად განვიცდით, სხვადასხვა სტრესული ან მოულოდნელი სიტუაციების დროს. ხშირად, იმიტომ რომ, ადამიანები მიჩვეულები ვართ შფოთვას, შესაძლოა ვთვლიდეთ, რომ ყოველდღიურ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში მისი შეგრძნება ნორმაა, რაც არასწორია.
როდის არის შფოთვა ისეთი ინტენსიური, რომ მედიკამენტურ მკურნალობას საჭიროებს?
შფოთის ხარისხი მაღალი და ინტენსიურია მაშინ, როდესაც ხელს გიშლით ყოველდღიურ ფუნქციონირებაში, უარყოფით გავლენას ახდენს ყოველდღიური პასუხისმგებლობების, ან სასიამოვნო საქმიანობების შესრულების უნარზე და აქვეითებს როგორც თქვენს შრომისუნარიანობას, ასევე გუნება-განწყობას. ამ შემთხვევაში, შფოთვა სცდება ნორმის ზღვარს და აშლილობად განიხილება.
შფოთვითი აშლილობის მკურნალობაში მნიშვნელოვანი ყურადღება მედიკამენტურ თერაპიას ენიჭება , შფოთვის ხარისხის და ინტენსივობის მართვის მიზნით.
დღის სტაციონარის პირობებში კომპლექსური მკურნალობის ჩვენებები
- წარსულში რეზისტენტული და არაეფექტური მკურნალობის გამოცდილება (როდესაც ხანგრძლივი მკურანლობის მიუხედავად ვერ იქნა სასურველი შედეგი მიღწეული)
- მედიკამენტების შიში ან მათი “აუტანლობა”